Illinois Outdoors at PrairiestateOutdoors.com
RulesIllinois Outdoors at PrairiestateOutdoors.com

Prairie State Outdoors Categories

Top Story :: Opinion :: Illinois Outdoor News :: Fishing News :: Hunting News :: Birding News :: Nature Stories :: Miscellaneous News :: Fishing :: Big Fish Fridays :: Big Fish Stories :: State Fishing Reports :: Other Fishing Reports :: Fishing Tips, Tactics & Tales :: Where to Fish :: Fishing Calendar :: Hunting :: Hunting Reports :: Hunting Tips, Tactics & Tales :: Where to Hunt :: Tales from the Timber :: Turkey Tales :: Hunting Calendar :: Big Game Stories :: Nature and Birding :: Birding Bits :: Nature Newsbits :: Critter Corner :: Birding Calendar :: Stargazing :: In the Wild :: Miscellaneous Reports and Shorts :: Links :: Hunting Links :: Birding Links :: Video ::

Big Buck Stories

1960s :: 1980s :: 1991-92 :: 1992-93 :: 1993-94 :: 1994-95 :: 1995-96 :: 1997-98 :: 1998-99 :: 1999-2000 :: 2000-01 :: 2001-02 :: 2003-04 :: 2004-05 :: 2005-06 :: 2006-07 :: 2007-08 :: 2008-09 :: 2009-10 :: 2010-11 :: 2011-12 :: 2012-13 ::

Scattershooting

Flathead's Picture of the Week :: Big bucks :: Birdwatching :: Cougars :: Dogs :: Critters :: Fishing :: Asian carp :: Bass :: Catfish :: Crappie :: Ice :: Muskie :: Humor :: Hunting :: Deer :: Ducks :: Geese :: Turkey :: Upland game :: Misc. :: Mushrooms :: Open Blog Thursday :: Picture A Day 2010 :: Plants and trees :: Politics :: Prairie :: Scattershooting :: Tales from the Trail Cams :: Wild Things ::


Print
Illinois hunting and fishing

Edinburgh boat driver Douglas Henley (right) reacts when his brother Mathew Henley, 17, (left) loses a fish during Saturday’s IHSA sectional tournament at Sangchris Lake. Henley’s teammate is Jack Wagner.

UPDATED: High school anglers bring big bass to the scales

April 27, 2012 at 04:04 PM

The State Journal-Register


Call it confidence, if you like.

The Lutheran High School bass fishing team was first to the weigh-in last Friday at the conclusion of the Illinois High School Association bass fishing sectional tournament held at Lake Sangchris.

Rarely will a tournament bass angler call it quits early. No matter how many fish are in the live well, most will beat the water with cast after cast until the last possible moment.

But Lutheran was back at the East Boat Dock well before the deadline with 14.65 pounds of fish, including two weighing more than four pounds.

As it turned out, the catch was big enough to stay on top and claim the sectional title, even after all the other teams brought their fish to the scales.

Riverton was second with 12.77 pounds and Edinburg took third place with 12.69 pounds. (See the Top 10 finishers below.)

The top three teams advance to the state finals to be held May 4-5 at Carlyle Lake.

The weather started out cold and rainy, but the fish didn’t seem to mind.

“Bass fishermen know that with rainy weather, fish bite a little better,” says Mat Siebert of the winning Lutheran squad. “We are glad for that because this morning we pulled in the heaviest fish, 4.44 pounds.”

That fish won big bass honors for Siebert.

Other Lutheran team members were Jared Kerwin, Drake Hardin and Steven Davis.

“It was a great day and we had a great turnout,” says Athens coach and tournament director Kerry Trueblood.

“The fishery here at Sangchris has really turned around,” he says. “A lot of big fish caught here today, and we didn’t even need the 12-inch limit. I think most teams that weighed in fish had several fish over 15 inches.”

Weather was rainy to start the day, but nothing severe enough to delay the tournament.

“There wasn’t any lightning,” Trueblood says. “It was a little cold out there, but overall it was a great day for fishing.”

Nineteen sectional tournaments were held around the state featuring teams from 231 schools.
Each school is allowed two teams with up to four anglers per team.

Pairs of anglers trade off partway through the day, if there are more than two on a team.

This is the fourth year for competitive high school bass fishing in Illinois.

Mathew Henley, a senior with the third-place Edinburgh team, had two nice fish shake loose before he could get them in the boat Saturday.


“They were tough fish, and I tried to ‘hoss’ them a little too much,” he says. “I tried to get them in the net by myself and not just let the fish swim into the net.”

Cold hands made the job tougher.

“The second one should have been hooked a little bit better but my hand slipped off the reel,” Henley says. “It was pretty cold and wet, and I didn’t have real good hook sets on them.”

Even with two that got away, Edinburg is headed to the state finals.

Like any good fisherman, Henley wasn’t fully satisfied.

“I would really have like to have first place, though.”

***

Top 10 finishers:

1. Lutheran, 5 fish, 14.65 pounds (coach Dru McCulley)
2. Riverton, 5 fish, 12.77 pounds (coach John Christian)
3. Edinburg, 5 fish, 12.69 pounds (coach Rodney Smith)
4. Tri-City, 5 fish, 12.67 pounds (coach Tony Wilson)
5. Riverton, 5 fish, 11.97 pounds (coach John Christian)
6. Glenwood, 5 fish, 11.93 pounds (coach Jay Cook)
7. Athens, 5 fish, 11.07 pounds (coach Kerry Trueblood)
8. Hartsburg-Emden, 5 fish, 10.91 pounds (coach Joe Snyder)
9. North Mac, 5 fish, 10.15 pounds (coach Donnie Allen)
10. Athens, 5 fish, 9.92 pounds (coach Kerry Trueblood)


Here is a list of all state finals qualifiers courtesy of the Illinois High School Association:

Bass Fishing Qualifiers — 2011-12

Last updated at 9:39 a.m. on Friday, April 27, 2012.

Boat No. 18
Arlington Heights (Hersey)
Head Coach: Dan Caporusso
Nick Starkman (Jr.)
Gran Manno (Jr.)
Angel Dimitriov (Sr.)
Alec Tchorz (Jr.)

Boat No. 12
Aurora (Marmion Academy)
Head Coach: Joe Large
Casey Smith (Sr.)
Jon Thielen (Jr.)
Troy Griffin (Sr.)
John Sieben (Jr.)

Boat No. 31
Barrington
Head Coach: Steve Galovich
Wrigley Marquith (Jr.)
Brett Vogt (Jr.)

Boat No. 56
Bethany (Okaw Valley)
Head Coach: Mike McGill
Sean Still (Sr.)
Cameron Weddle (Sr.)
Alex Ryherd (Fr.)

Boat No. 16
Bradley (B.-Bourbonnais)
Head Coach: Rick McCarty
Jack Waldschmidt (Sr.)
Adam Johnson (Fr.)
Andrew Schneider (Jr.)

Boat No. 23
Cambridge
Head Coach: Dylan Eldridge
Alex VanWatermuelen (So.)
Isaak Woodruff (So.)

Boat No. 51
Carthage (Illini West)
Head Coach: Harold Northup
Taylor Blythe (So.)
Harold Northup (Fr.)

Boat No. 10
Champaign (Central)
Head Coach: John Whalen
Indy Whalen (Jr.)
Nate Volk (Sr.)

Boat No. 19
Chicago (Brother Rice)
Head Coach: Ted Lowery
Luke Opoka (Sr.)
Brian Lee (Sr.)
Joe Hays (Jr.)
Brenden Moriarity (Sr.)

Boat No. 27
Chicago (Marist)
Head Coach: Mark Gervais
Nick Engel (Sr.)
Nick Kushnerik (Sr.)
Dan Omiesinski (Jr.)
Joe Griffin (Sr.)

Boat No. 33
Chicago (Taft)
Head Coach: Mike Mulligan
Matt Griffith (Sr.)
Mike Jarvis (Sr.)

Boat No. 52
DeKalb
Head Coach: Dave Elliott
Anthony Kriese (So.)
Ryan Metsker (Jr.)
Cody Lynch (Jr.)
Paul Fielder (Fr.)

Boat No. 44
DeLand (D.-Weldon)
Head Coach: Travis Boley
Victoria Boley (Sr.)
Savannah Rummage (Sr.)
Garrett Duff (Jr.)
Ethan Cunningham (Jr.)

Boat No. 4
Dunlap
Head Coach: Rob Beckman
Michael Gullette (Jr.)
Matt Weber (Sr.)
Danielle Weber (So.)

Boat No. 40
Edinburg (Coop)
Head Coach: Rodney Smith
Mat Henley (Sr.)
Jack Waggoner (Jr.)
Isaac Rethemeyer (So.)
Brogan Borney (Fr.)

Boat No. 32
Elkville (Elverado)
Head Coach: Greg Gerner
Brian McClanahan (Jr.)
Jake Lipe (Jr.)
Troy Stewart (Sr.)

Boat No. 41
Farina (South Central) #1
Head Coach: David Snow
Cole Armstrong (Sr.)
Austin Geiler (Sr.)
Adam White (Sr.)
Gunner Huddlestun (So.)

Boat No. 54
Farina (South Central) #2
Head Coach: David Snow
Colton Wilkins (Sr.)
Coleman Mulvaney (So.)
Trevor Butts (Fr.)

Boat No. 11
Farmington
Head Coach: Ron Boyer
Nick Fulton (Sr.)
Adam Mottaz (Sr.)
Zach Cline (Sr.)
Nick Scapecchi (So.)

Boat No. 34
Fox Lake (Grant)
Head Coach: Dave Blanke
Richard Huber (Jr.)
Jon Snelton (Jr.)
Tony Moulis (Sr.)

Boat No. 57
Glasford (Illini Bluffs)
Head Coach: Brian Bevill
Chris Worrick (Jr.)
Chris Wolf (Sr.)
Heath Frevert (Jr.)
Brandon Travis (Jr.)

Boat No. 8
Goreville #1
Head Coach: Steve Sanders
Mason Bishop (Jr.)
Jeremy Hudson (Fr.)
Connor Seavers (So.)

Boat No. 21
Goreville #2
Head Coach: Eric Messmer
J.T. Russell (Jr.)
Sam Hackman (Fr.)
Shon Messmer (So.)

Boat No. 17
Hebron (Alden-H.)
Head Coach: Gary Finley
Pat Hooper (Sr.)
Bryce Lalor (Jr.)

Boat No. 39
Highland #1
Head Coach: Jon Rinderer
Joe Bardill (So.)
Shane Campbell (So.)
Austin Niggli (So.)
Jared Mettler (Sr.)

Boat No. 30
Highland #2
Head Coach: Scott Sautman
Evan Welz (Jr.)
A.J. Burns (Sr.)
Tony Shellito (So.)
Eric Luitjohan (So.)

Boat No. 47
Hinsdale (Central) #1
Head Coach: Bob Barber
Brian Liss (So.)
John Flaherty (So.)

Boat No. 38
Hinsdale (Central) #2
Head Coach: Bob Barber
Nicole Mara (Sr.)
Austin Laniosz (Sr.)

Boat No. 25
Macon (Meridian)
Head Coach: Darren Gates
Austin Chapman (So.)
Jacob Brown (Jr.)

Boat No. 55
Metamora
Head Coach: Sam Elbert
Tyler Houston (Sr.)
Michael Kleen (So.)
Alyssa Reynolds (So.)

Boat No. 3
Minooka
Head Coach: Stan Tischer
Dan Scott (Jr.)
Austin Akers (Jr.)
Jenny Harris (So.)
Grant Ferbend (Fr.)

Boat No. 1
Moline (H.S.)
Head Coach: Tim Albrecht
Devon Gamboe (Sr.)
Jon Berhenke (Jr.)
Cameron Verbeke (Fr.)

Boat No. 24
Monticello
Head Coach: Doug Kunde
Kyle Myler (Sr.)
Greyson Strode (So.)
Luke Dunn (Sr.)

Boat No. 46
Morton
Head Coach: Ed Henderson
Jordan Jenson (Jr.)
Justin Schick (So.)

Boat No. 26
Naperville (Central)
Head Coach: Brian Bakke
Charlie Sterrett (Sr.)
Andrew Mlotek (Sr.)

Boat No. 2
Naperville (North)
Head Coach: Jeff DiOrio
Domonic Cimino (Sr.)
Steve Neylon (Sr.)
Gabe Gros (Fr.)

Boat No. 20
New Lenox (Providence Catholic)
Head Coach: Keith Healy
Matt Bomba (Fr.)
David Hill, Jr. (Jr.)
Jake Dobry (Sr.)
Wayne Andrews (Sr.)

Boat No. 9
Oak Park (Fenwick)
Head Coach: Ron Stuart
Tim Kuzel (Sr.)
John Zajac (Sr.)
Alex Davis (So.)
Kathleen Foley (Jr.)

Boat No. 45
Palos Hills (Stagg)
Head Coach: Brian Jackson
Kevin Curtis (So.)
Phillip Kolesinski (So.)
Cody Johnson (Fr.)
Tim Wittkofski (Jr.)

Boat No. 37
Riverton
Head Coach: John Christian
Jake Bergae (Sr.)
Braxton Ladue (So.)

Boat No. 36
Robinson
Head Coach: Tim Nolen
Payton Bemont (Jr.)
Nic Wampler (So.)
Lucas Bell (Jr.)

Boat No. 15
Rockford (Boylan Catholic)
Head Coach: Joe Monarski
Hunter Mckinley (So.)
Kyle Trent (Jr.)
Adam Smith (Sr.)
Peter Schmeling (Sr.)

Boat No. 28
Rockford (R. Christian)
Head Coach: Dan Hayes
A.J. Uhrig (Sr.)
Dan Woolery (Sr.)
Brad Doherty (Sr.)
Anthony Misci (Sr.)

Boat No. 48
Roselle (Lake Park)
Head Coach: Bob Wozniak
Chris Harnett (Sr.)
Scott Grubczak (Sr.)
David Moy (Sr.)
Kyle Schingoethe (Jr.)

Boat No. 29
Seneca
Head Coach: Andrew Jackson
Nick Stuedeman (Sr.)
Nick Kirkton (Jr.)
Jimmy David (Jr.)
Brad Wyss (So.)

Boat No. 14
Skokie (Niles North)
Head Coach: Carol Herlocker
Kevin Tong (Fr.)
Vmair Hassan (Jr.)

Boat No. 7
Springfield (Lutheran)
Head Coach: Dru McCulley
Drake Hardin (Sr.)
Mat Siebert (Jr.)
Jared Kerwin (Jr.)
Steven Davis (So.)

Boat No. 50
St. Charles (East)
Head Coach: Jim Richter
Tyler Capasso (Sr.)
Eric Anthony (Jr.)
Arin Gundlach (So.)

Boat No. 53
St. Charles (North)
Head Coach: Timothy Pinks
Eric Faulk (Sr.)
Kevin Deisher (Jr.)
Ricky Kaufman (Jr.)

Boat No. 43
Sterling (H.S.)
Head Coach: Eric Mullen
Brandon Schreiner (Sr.)
Curtis Lilly (Jr.)

Boat No. 5
Streamwood
Head Coach: Mike Rubino
Nick Welu (Sr.)
Zach Eldridge (Jr.)
Peter Samoska (Sr.)
Sammi Almasri (Sr.)

Boat No. 35
Streator (Twp.)
Head Coach: Gary Masley
Myles Gautschy (Sr.)
Chad Koehler (Jr.)

Boat No. 49
Tinley Park (Andrew)
Head Coach: Jon Bartgen
Pat Palaggi (Sr.)
Dan Rogers (Jr.)
Jake Reinbolt (Jr.)
Josh O’Donnell (Fr.)

Boat No. 6
Tolono (Unity)
Head Coach: Keith Kropp
Will Deem (Jr.)
Ryan Spencer (So.)
Cameron Swearingen (Jr.)

Boat No. 22
Washington
Head Coach: Randy Marchand
Zac Schuster (Jr.)
Seth Nordhorst (So.)

Boat No. 42
Waterloo (H.S.)
Head Coach: John Wagner
Kyle Wagner (So.)
Blake Henry (Sr.)

Boat No. 13
Zion (Z.-Benton)
Head Coach: Brad Rubin
Tyler Cantu (Sr.)
Aron Pontillo (Fr.)
Robert Zamudio (Sr.)
Luke Boyce (Jr.)

 

Your CommentsComments :: Terms :: .(JavaScript must be enabled to view this email address)

Where are the rest of results? All the othere classes and sectionals? I believe all this kids deserve some recigintion.

Posted by .(JavaScript must be enabled to view this email address) on 04/30 at 10:13 AM

The remaining state qualifiers have been added. Sorry for the delay. I’ve been on the road and doing only minimal updating this weekend.

Posted by Chris Young on 04/30 at 11:05 AM

Comment Area Pool Rules

  1. Read our Terms of Service.
  2. You must be a member. :: Register here :: Log In
  3. Keep it clean.
  4. Stay on topic.
  5. Be civil, honest and accurate.
  6. .(JavaScript must be enabled to view this email address)

Log In

Register as a new member

Next entry: IHSA bass fishing sectional tournament

Previous entry: Menard Archers public shoot scheduled for Sunday

Log Out

RSS & Atom Feeds

Prairie State Outdoors
PSO on Facebook
Promote Your Page Too

News Archives

September 2019
S M T W T F S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Copyright © 2007-2014 GateHouse Media, Inc.
Some Rights Reserved
Original content available for non-commercial use
under a Creative Commons license, except where noted.
Creative Commons